מדריך לקניית רכב יד שנייה - המשך

 

11. נוזלים נוספים: לבדוק מפלס במיכל נוזל הבלמים, המצמד, הגה הכוח, הגיר האוטומטי (אם החלטתם להתעלם מכלל מספר 3 לעיל).
      לנוזל של גיר אוטומטי אסור שיהיה צבע חום. הוא בדרך כלל אדום, אבל זה לא מחייב. יש גם בצבעים אחרים.

 

12. סדר כללי בתא המנוע. לבדוק שאין חוטים לא מקוריים שמפוזרים, לבדוק שצמות החשמל מקוריות ומהודקות היטב עם התפסים המקוריים.

 

13. לבדוק נזילות שמן מתחת לרכב, ועל המכלולים.

 

14. לבדוק מצב צנרת גומי בתא המנוע. לחפש צינורות יבשים, סדוקים.  

 

15. לבדוק מה מצב קורות הפח הרוחביות מעל ומתחת למצנן, ולחפש סימנים לתיקון או החלפה שלהן.

 

16. לבדוק לפני התנעה שנורות לחץ שמן, טעינה, ABS, כריות אוויר, CHECK ENGINE דולקות, לוודא שהנורות שמצביעות על אביזרי הבטיחות תואמות לאביזרים שרשומים ברישיון. בחלק מהרכבים יש נורות נוספות שאמורות לדלוק ויש לבוא עם מידע מוקדם לגבי הנורות האלה ולוודא שהן אכן דולקות. אין לקבל תשובה מהמוכר, ש"הנורה שרופה" כי זה יכול להיות נכון, ויכול להיות  גם שמישהו הוציא את הנורה ממקומה כדי לחפות על תקלות כבדות. להתניע ולראות שהנורות כבות.

 

17. כשהמנוע מונע,  גיר בניוטרל, דוושת מצמד משוחררת. ללחוץ על דוושת המצמד, לחכות שלוש שניות ולשלב לרוורס. אסור שתישמע חריקה בשילוב

18. עדיין עם מנוע מונע, רכב עומד, גיר בניוטרל, יש לשים לב אם יש שינוי משמעותי ברעש הגיר כשדוושת המצמד לחוצה או כשהיא משוחררת.
להקשיב לרעש האגזוז.

19. נסיעת מבחן - חובה! לנסוע ברכב בשטח עירוני ובכביש מהיר, לשים לב לרעידות, למשיכה של ההגה. לחפש מגרש חניה ולהסתובב בו סיבובים הדוקים ימינה ושמאלה בהאצה קלה כדי לזהות רעשים מהציריות. להפעיל את כל מנגנוני הרכב ולבדוק את תפקודם, כולל מיזוג, חימום, מחליף אורות, מאותתים וכו'. לבדוק חום מנוע. לשים לב לפעולת המצמד, שהוא "נושך" כמו שצריך בהאצה מעמידה. לשים לב שהסל"ד לא עולה בלי קשר לעליית המהירות, כשאתם בהילוך גבוה ומצערת פתוחה לגמרי. אם אתם עוזבים את המצמד בהעלאת הילוך כשהסל"ד גבוה מדי ביחס למהירות הרכב, הסל"ד חייב לרדת בחדות, בבת אחת, גם אם המצערת פתוחה לגמרי.

20. לחכות שהרכב יתקרר, לפתוח מאוד בזהירות את מכסה המצנן, להניע את הרכב, להאיץ מעט את המנוע ולבדוק שאין בועות אוויר בתוך המצנן. לפתוח את מכסה מילוי השמן או להוציא את מדיד השמן, להניח כף יד או דף נייר בניסיון לסתום את הפתח (זהירות, זה חם) ולהרגיש אם יש לחץ גזים חיובי שיעיד על בלאי משמעותי במנוע.

21. להפעיל מזגן לראות שהמאוורר שלו נדלק. לכבות מזגן, לתת לרכב לעמוד מונע ולהתחמם, לראות שהמאוורר נכנס לפעולה בזמן ומקרר את המנוע בהצלחה. להקשיב לרעשים חריגים.

22. חתימה על זיכרון דברים סטנדרטי כלשהו, והעברת בעלות בבנק הדואר תלויים בהחלטת הקונה.